این پدیده وارداتی ضد فرهنگی دارای ابعاد مختلفی می باشد كه ذیلا به برخی از آنان اشاره می شود:

ابعاد خرافی

خرافه بازی در چهارچوب اهدا هدایا

پوچ گرایی

شبكه و فرقه سازی

توجه دادن به تاثیر كادوها در بخت و اقبال گیرنده

ابعاد فرهنگی

استحاله فرهنگی

ازمیان بردن نشانه ها و نمادهای مذهبی

مد سازی

قهرمان پروری از غربیان

مناسبت سازی و جایگزینی با اداب ملی و مذهبی

ابعاددینی

رواج ارتباطات نا سالم و نامشروع

ازبین بردن قبح ارتباط با نامحرم

كمك به فرقه سازی مسیحی

كشیش گرایی بجای توجه به روحانیت اصیل اسلامی

نفوذ دادن نمادهای مسیحیت در میان مسلمانان

ابعاد اقتصادی

شهری بنام كلاسكو برای این رسم ساخته شده است كه اوج تجمل زدگی و بیهودگی در مصرف و هزینه است

خسارت میلیاردی به اقتصاد خانواده ها بصورت پنهان

توسعه مصرف گرایی و تجمل پرستی

ابعاد خانوادگی

لطمه وارد كردن به فرهنگ ازدواج

آسیب رساندن به اركان خانواده ها

انحصار عشق ورزی به یك روز خاص

اشاعه فرهنگ مد سالاری و تجمل گرایی

تخریب باو.رهای سنتی و دینی

در ادامه مطلب یه نگاه سیاسی هم به این موضوع داشتیم كه مطالعه اون خالی از لطف نیست.

 

او هدیه مخصوص شهرام به شیخ

 

گوشی مهدی کروبی زنگ می خوره. کروبی خوب نگاه گوشی میکنه و چون نمیتونه شماره رو بخونه و فارسیش هم ضعیفه، گوشی رو برداشت و گفت: دفتر غلام کرباسچی، من مسئول دفترشون هستم. از پشت گوشی خاتمی بهش میگه: این خنگ بازیها چیه؟ مگه خبر نداری روز والنتاینه؟ کروبی میگه: والنتاین چیه؟ والنتاین رو کی کشت؟ کجا دفنش کردن؟ به کی رای داد و.. دهنش کف میکنه و ساکت میشه. خاتمی گفت: والنتاین همون روزیه که حاجی شهرام برات لوپ لوپ جایزه دارخرید. والنتاین رو ننه جونت فهمید تو نفهمیدی؟. کروبی دوباره میگه: بگید والنتاین بیاد پیشم. شاید الان زندان باشه، احتمالا کرباسچی هم میشناسش. و... من یه نامه از امام دارم در مورد شب والنتاین و.... تلفن قطع میشه.

 

موسوی به خاتمی زنگ میزنه و میگه کجایی؟ خاتمی میگه: ایتالیا. موسوی: تو این شرایط چیز تو چیز رفتی ایتالیا چیزکار کنی؟ خاتمی: روز والنتاینه و من قصد دارم از زحمات بانوان ایتالیایی و به خصوص نسل جوونش به جهت نوعدوستی تشکر کنم. پریالسال خیلی مهمون نوازی کردن و خیلی خوش گذشت. دستای منو به گرمی فشردن و میدونی ایرانیا هم مهمون نوازن و منهم جبران کردم و دستای پرمهرشونو به گرمی فشردم. موسوی: من یه فرد انقلابیم بیام والنتاین چیکار؟ راستی والنتاین مرده یا زندس؟ اگه زندس مجلس ختمش کی هست تا بیام؟ خدا رو خوش نمیاد تو مجلس ختم شرکت نکنی. خاتمی: منکه تازه سفرم شروع شده، الان بانو چویی- یانگوم- سوسانو و... همه هستند. آنجلینا هم سلام میرسونه و میگه: رای من کو؟ الان دارم در مورد نقش دختران ایتالیایی در پیوند اسلام و مدرنیته صحبت میکنم. قذافی هم داره با چند تا خانم صحبت میکنه تا ارشادشون کنه!!!. انشاله با دست پر برمیگردم.

 

زهرا رهنورد: من خودم لرم- بابام لره و مادرم هم لره. پس من هم لرم و بچه هام نیز لرن. عموم هم لره پس پسر عموم هم لره. و چون خاله و عمه ام لرن پس پسر عمه ها و دختر عمه هام نیز لرن. پس ما رای دادیم و این یعنی تقلب. موسوی ترکه و دوماد لرا. من هم عروس ترکام پس تقلب شده. والنتاین خارجیه و من چند تا کتاب در موردش نوشتم. خودم دیدم والنتاین لباس سبز پوشیده بود و مامورا گرفتن بردنش اوین. اگه آزاد نشه، بازم بیانیه میدیم. این یعنی تقلب. چند بار به موسوی گفتم برام والنتاین چیز بخره، امسال هم که بنده خدا بیکار شده و همش تو خونه پای اینترنت مفت نشسته  و هی چت میکنه، میره تو فیس بوک و میگه من رییس جمهورم، سایتهای جک و اس ام اس رو نگاه میکنه، گیم نت بازی میکنه، روزی سه بار با سایت کلمه مصاحبه میکنه، تمرین میکنه تا لکنت زبوشن از بین بره و دیگه چیز چیز نکنه و...

 

کروبی: شب والنتاین خوابم برد یهو بیدار شدم دیدم کریسمسه. پس تقلب شده و من میخام پیاده برم تا جماران. کرباسچی قول داده بود برای شب والنتاین و کریسمس که بابانوئل میاد، کفشامو واکس بزنه. اما قرص خواب آور بهم دادن و وقتی بیدار شدم دیدم کفشام نیست و وسط خیابون افتادم. یه دفعه دیدم منو شبیه بابانوئل گریم کردن و بچه ها هم ریختن دورم و شعار میدادن: مهدی به جون شهرام   اگه به ما پول ندی   شاه تورا می کشیم. من هم دست در جیبام کردم و از 300 میلیونی که از شهرام گرفته بودم و از پولهای بنیاد شهید به بچه ها و خانواده های فقیر الهیه- شهرک غرب- ولنجک و.. دادام. من بابانوئل نیستم و تقلب شده. به بابانوئل و والنتاین خانم تجاوز شده و بعد سوزوندنشون. در این هنگام دهن حاجی کف میکنه و .. می خوابه

 

فائزه هاشمی: شب والنتاین با دوستای مهدی رفتم ساندویچ بخرم  و بخورم که منو دستگیر کردن. آخه تو ساندویچم فشنگ بود. سوار موتور دوستای مهدی شدم و فرار کردم( از موقعی که داداش جونم ما رو تنها گذاشته، دیگه بدون برادرم سخته تو تجمعات شرکت کنم. هر وقت سطل آشغال آتیش گرفته یا مغازه خراب شده می بینم یاد مهدی می افتم. ولی رفیقاش به خصوص اون موتورسوراه و اون بدنسازه جای خالی برادرمو پر کردن. در ضمن من شبها با اجازه پدر و مادرم میرم بیرون و یا تجمع. هر وقت هم منو میگیرن، رضایت نامه والدین و کارت شناسایی نشون میدم  و سریعا آزاد میشم). بابام به گوشیم زنگ زد و گفت کجایی؟ گفتم با یکی از یاران انقلاب در حال مردم سواری هستیم و مامورا دنبالمن. بابام بلافاصله مصاحبه کرد و گفت: کار حکومت به جایی رسیده که بهترین دختران انقلاب را در شب مقدس والنتاین دستگیر می کنند و خانواده ها را داغدار می کنن. من نمیدونم شما دختر ندارید یا نه، ولی امیدوارم که حال پدر نگرانی مثل منو درک کنید.  این امت خداجوی موتورسوار باید هرچه زودتر آزاد بشن و الا من آشتی نمیکنم و وحدت بی وحدت. در غیر اینصورت باید منتظر وحشت ملی باشید.

 

مهاجرانی: والنتاین نمونه یک دختر خوب و نجیب است. با والنتاین در مرکز گفتگوی تمدنها آشنا شدم. خیلی خوب، متمدن و دموکراتیک بود. هرکاری می خواستیم انجام بدیم به رای می گذاشتیم و درنهایت نظر من انجام میشد. الان چند تا والنتاین دارم و انشاله امسال یه والنتاین خوب تو بی بی سی دیدم که قراره در شب مقدس میلاد بهاء الله عقد کنیم به مهریه 14هزار سطل آشغال سبز- یک جلد کتاب مقدس براندازان جین شارپ- یک شاخه گل خرزهره- سفر سیاحتی زیارتی اورشلیم و....

 

صانعی: هرکس والنتاین برای دوستش چیزی نخره، پس شک نکنید که حرامزاده است. این هم از حرامزادگیشونه که چیز نمی خرن. دولت کودتا باید روز والنتاین رو تعطیل رسمی اعلام کنه. گرفتن دست دوشیزه ها و دوست دختران در این شب برای یک شب هیچ اشکال شرعی، سیاسی و.. ندارد و همگان را به رعایت و انجام این فریضه دعوت میکنم.. اهمیت والنتاین از عید غدیر و مبعث اگر کمتر نباشه، کمتر هست و اگه بیشتر نباشه پس حتما کمتره.

 

پس از برگزاری روز والنتاین  و شب آن در یک سری محافل خاص سیاسی که سابقه منفی در رواج چند همسری- صیغه های پنهانی- بگو و بخند با دختران جوان- دست دادن با دختران و..  داشتند، فردای آنروز چند تن از جوانانی که با دوست دختراشون وارد مجلس شدند و بدون دوست دخترشون خارج شدن، جلو دفتر یک حزب خاص و محفل سیاسی جمع شدن و ضمن الله اکبر گفتن،  شعار دادن: دوست دخترمو پس بده- دوست دخترم کجاست؟ .... دروغگو  دوست دخترت کو؟ می نویسیم والنتاین  می خوانیم دختر دزدی- والنتاین قلابی ابطال باید گردد- وای اگر شیلاجون حکم جهادم دهد دروغهای....نتواند که جوابم دهد.

 

 

بعاد اجتماعی ولنتاین (Valentine)

 

پیشینهٔ‌ تاریخی (به نقل از ویکی پدیا)

 

تاریخچه کامل و دقیق والنتین در دست نیست و آنچه از پیشینه این روز می‌دانیم با افسانه درآمیخته‌است.

 

امروزه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسیده‌است که حداقل سه قدیس به نام والنتین وجود داشته‌اند که همگی به شهادت رسیده‌اند، به همین دلیل چندین افسانه سعی در بازگوئی تاریخچه این آئین دارند.

 

روایت‌های مشهور

 

در سده سوم میلادی که مطابق می‌شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده‌است بنام کلاودیوس دوم (Claudius II). کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلاودیوس به قدری بی‌رحم وفرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. (شایان ذکر است که در آن هنگام هنوز امپراتوری روم، به آیین مسیحیت نگرویده بود و این امر تقریباً ۴۰ سال پس از دوران کلاودیوس دوم یعنی در دوران کنستانتین اول، موسوم به کنستانتین کبیر صورت گرفت). اما کشیشی به نام والنتین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. هنگامی که کلاودیوس این امر را دریافت، والنتین را دستگیر و زندانی کرد. کلاودیوس به منظور منصرف ساختن والنتین از باور خویش، به زندان و به استقبال وی شتافت و او را مورد محبت فراوان قرار داد. این در حالی بود که والنتین نیز به گونه‌ای متقابل کوشید تا کلاودیوس را به آیین مسیحیت فراخواند؛ امری که موجبات خشم امپراتور روم را فراهم ساخت و حکم به اعدام وی داد. هنگامی که والنتین در زندان به سر می‌برد، یکی از زندانبانان دختری نابینا داشت که به زندان می‌آمد به تفصیل با وَلِنتَین سخن می‌گفت و درست پیش از آن که والنتین به اعدام محکوم گردد، برای آن دختر نابینا کارتی فرستاد که بر روی آن نگاشته بود: ««از طرف والنتین ِ تو» (From Your Valentine)» امضاء کرده‌است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارتهای والنتین مشاهده می‌شود.

 

بارنی و دوستان در روز والنتین در سال ۲۰۰۷ در کاخ سفید.

 

افسانه دیگر حاکی از آن است که هنگامی که والنتین را به زندان افکندند، مردم برای وی یادداشت‌هایی کوچک که در لفافه پیچانده بودند و در شکافهای دیواره سلول وی جاسازی می‌کردند می‌فرستادند و او آنها را یافت و در حق آنان نیایش کرد. به دیگر سخن، بنیاد تاریخی کارت والنتین همین امر است. کشیش والنتیوس در ۱۴ فوریه ۲۷۰ میلادی (در برخی روایات ۲۶۹ و مطابق با برخی روایات دیگر ۲۷۳ بعد از میلاد) اعدام شد. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان والنتین تبدیل به نمادی برای عشق شده‌است و بدین روست که در کشورهای جهان، به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، مراسم روز والنتین همه ساله در ۱۴ فوریه برگزار می‌گردد.

 

شهرهای منسوب به والنتین قدیس

 

بر اساس باورهای کنونی، بقایای والنتین قدیس که در سده ۱۹ میلادی در قبرستانی باستانی در ایتالیا کشف شد هم‌اکنون در سه شهر رم، دوبلین و گلاسگو نگهداری می‌شود. بخشی از این بقایا پس از انتقال به یک تابوت طلایی توسط پاپ گرِگوری شانزدهم به کلیسای کاتولیک وایت فرایر در دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند اهدا شد. بخش دیگری از این بقایا که گفته می‌شود شامل استخوان‌های والنتین قدیس است توسط یک خانواده متمول فرانسوی در سده نوزدهم به کلیسای فرانسیس مقدس در شهر گلاسگو در اسکاتلند منتقل شد. خارج از حلقه‌های مذهبی از مردم عادی کمتر کسی از وجود این بقایا در شهر اطلاع داشت تا اینکه در سال ۱۹۹۹ تصمیم به انتقال این بقایا به کلیسای دیگری به نام The Blessed John Duns Scotus گرفته شد. این اقدام توجه گستردهٔ رسانه‌ها و به طبع آن عموم مردم را به دنبال داشت به‌طوری که شهر گلاسگو به خاطر میزبانی والنتاین قدیس «شهر عشاق» لقب گرفت و از سال ۲۰۰۲ این شهر در روز والنتین میزبان فستیوالی به نام «فستیوال عشق» می‌باشد.[۱][۲][۳]

 

رسوم والنتین

 

از هدایای مرسوم در این روز هدایای شکلاتی را می‌توان نام برد.

 

در کشورهای اروپایی و آمریکائی دادن شکلات به عنوان هدیه روز والنتین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع ان نیز از اداب این روز به شمار می‌رود. از نظر علمی هم ثابت شده‌است که خوردن شکلات دارك یا همان سیاه میزان عشق را در انسان بالا می‌برد البته نه مصرف بی‌رویه آن